Lux Emlak ve İstanbul Yalı Fiyatları

İstanbul’da lux emlak denince aklımıza ilk olarak Boğaziçi, Nişantaşı, Etiler, Ulus, Bağdat Caddesi, Cihangir, Ayas Paşa, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Kemerburgaz vb... semtler geliyor. Lux emlak denince boğazda tarih, coğrafya, yaşayan insanların yaşam kalitesi ile pozitif algı oluştururken; evlerin eskiliği/yenileme sorunu, otopark sorunu, trafik sorunu, alışveriş/buluşma noktalarına uzaklık olumsuz olarak değerlendirilebilir.

 

Kemer Country’de geniş bahçeli yeni ve güzel evler, yaşayan insan kalitesi, doğanın güzelliği ve sağlıklı yaşam olumlu değerlendirilirken, şehre uzaklık olumsuzluk olarak değerlendirilebilir.

 

Bir başka örnek Bağdat Caddesi; alışveriş ve buluşma noktalarına yakınlık, yeni ve kaliteli ev bulabilme ihtimali yüksek olmakla birlikte, çocuğunuzla oyun oynayabileceğiniz, misafirlerinizi ağarlayabileceğiniz bir bahçeli ev bulabilme olasılığınız düşük olacaktır. Dolayısı ile “lux emlak nedir…” kelimesinin en temel karşılığı; sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan, maddi imkanlarınızla satın alabildiğiniz maksimum yaşam kalitesidir.

Lux emlakta yaklaşık onbeş yıldır gözlemlediğim bir süreci paylaşmak istiyorum. Ülkemizde yaşanan 2000-2001 ekonomik kriz sonrasında İstanbul yalı fiyatları bugüne göre çok daha ucuzdu. Çünkü satıcılar açık pozisyonda bankalara borçluydular ve alıcılar temkinliydi; "Acaba, piyasalar ne olacak?" gibi bir düşünce piyasalara hakimdi… Bugün ise durum daha farklı. Satıcıların çoğu daha rahatlar ve bu lux emlakların alıcısı olanlar ise ülkenin yeni zenginleri ve yabancılar. Durum böyle olunca İstanbul2da yalı fiyatları da ciddi bir tırmanma gösterdi. Bugün İstanbul’da yalı fiatları bundan on yıl öncesine göre dolar bazında yaklaşık % 100 - % 500 oranında değer artışı göstermiştir.

Okuyucularımıza lux emlak alırken de, satarken de profesyonel bir bilinçle davranmalarını; arzu ettikleri fiyattan almayı veya satmayı düşünmekten çok konunun uzmanı birkaç firmadan görüş, emsal almalarını ve bu görüşlere göre davranmalarını, belli sürelerle tek yetkili emlak firmaları ile çalışmalarını öneriyorum. Çok firmanın uğraştığı bir işte kimsenin bir sorumluluk hissederek çalışma yapmayacağı gibi, sağlıklı bir raporlama da olmayacaktır. Dolayısı ile analitik olmayan bir süreç yönetiminden; doğru ve verimli sonuç almak mümkün olmayacaktır. Alıcılara da ekstra olarak “satın alırken biraz kanma” konusunun bir “zarar” olmayacağını, lux emlakta alıcının her zaman üst gelir grubunda olması itibarıyla satın alınan bir emlağın kalanı kıymetlendireceği bilincinde olmalarının aslında “kazanç” olduğunu belirtmek istiyorum.